• Index
  •  » Historia
  •  » "takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie"

#1 2014-08-13 21:47:58

Perpetua

Bobas

Zarejestrowany: 2014-03-08
Posty: 10

"takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie"

"takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie" tak Stanisław Staszic w przeddzień rozbiorów przypominał słowa Jana Zamoyskiego. W tym samym czasie (1766 r.) w płaszczyźnie gospodarczej król Stanisław August Poniatowski zadecydował się założyć Mennicę Polską by służyła Polsce w utrzymaniu jej tożsamości. Gdy nadszedł czas rozbiorów jedni patrioci służyli w powstaniach, inni piórem służyli na obczyźnie, jeszcze inni utrzymywali polskie interesy gospodarcze.
W Wielkopolsce Polacy zrzeszali się w spółdzielnie, w Łodzi w powieści Ziemia Obiecana Władysław Reymont wieszczył upadek arystokratycznego ziemiaństwa na rzecz tworzącej się grypy polskich kapitalistów budujących polskie fabryki. Mennica Polska przetrwała zabory i nadal zachowuje swoją pozycję obrońcy polskości i wzoru patriotyzmu. Przecież 250-letnia historia zobowiązuje. Oprócz bicia monet okolicznościowych i bulionowych http://inwestycje.mennica.com.pl/zloto/ … bulionowe/ i świadczenia produktów inwestycyjnych jak szlachetne metale i kamienie, Mennica zajęła się aktywnym wspomaganiem polskiej przedsiębiorczości. Chociażby projekt Contact Center jest tego przykładem.
Ostatnio Mennica Polska wzięła czynny udział w docenieniu ludzi, którzy wyróżnili się swoją aktywnością w ostatnim 25-leciu. 25-leciu uwolnienia się spod totalitaryzmu komunistycznego. Oprócz przygotowania 5 złotowej monety okolicznościowej Mennica czynnie włączyła się w przygotowaniu medali dla osób nominowanych do plebiscytu "Ludzie Wolności".
http://www.mennica.com.pl/typo3temp/pics/03456bf49d.jpg

Offline

 
  • Index
  •  » Historia
  •  » "takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie"

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
baner druk